Ikona wniosków JELENIOGÓRSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2022

JELENIOGÓRSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2022

Szanowni Mieszkańcy,
przed nami kolejna edycja Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego.
Tym razem na realizację zadań w ramach JBO przeznaczona została kwota 2 700 000 zł.
Zapraszamy do aktywnego udziału.

Data zakończenia: 2021-12-30

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Fit Kultura 50+

numer

2

Krótki opis projektu

Projekt skierowany do seniorów - umożliwia i zachęca ich do większej aktywności, zarówno fizycznej, kulturowej, jak i społecznej. Zaprezentujemy ruch od strony historycznej, poczynając od prelekcji o Mitologii Słowian, Gimnastyki Słowiańskiej, Tańców Korzennych, Choreoterapii, Siłowni Pamięci (ćwiczeń umysłu), Jogi na krzesłach i Jogi śmiechem, po współczesny Taniec Fitness, a nawet HipHop. Ponadto Dancing z DJ Wiką oraz Koncert Miss i Gongów (masaż dźwiękiem) i aquaaerobik na basenie.

Szczegółowy opis projektu

Klub Seniora "Młodzi Duchem" jest otwartą formą społeczną, działającą w Przystani Twórczej. Działania Klubu i projektu Fit Kultura 50+ są skierowane do osób w wieku senioralnym 50+ zamieszkałych na terenie Jeleniej Góry. W projekcie aktywny udział wezmą członkowie Klubu, którzy będą zachęcać kolejne osoby do wzięcia udziału w spotkaniach.
Działania podzielone na IV etapy:
I. Przygotowanie warsztatów i imprez, zapisy i planowanie zajęć, ustalanie terminów z instruktorami prowadzącymi.
II. Promocja projektu (informacje w mediach, druk plakatów 2A0 i A1, która rozpocznie się przed pierwszym wydarzeniem i będzie trwać przez cały czas realizacji zadania. Zostanie nagrany ok. 5 minutowy film dokumentujący wydarzenia i podsumowujący projekt, który będzie wyświetlony podczas ostatniego spotkania. Film będzie promował działania z Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego dla seniorów także po zakończeniu projektu i zostanie wykorzystany, jako post promocja. Wykonamy fotorelację ze spotkań, a najciekawsze zdjęcia zostaną wyeksponowane na wystawie fotograficznej promującej kolejne działania. Uczestnicy projektu osobiście zaproszą mieszkańców na otwarty dla wszystkich mieszkańców Senioralny Dancing z najstarszą DJką w Polsce, DJ Wiką, wręczając zaproszenie-ulotkę.
III Działania właściwe:
Różnorodne wydarzenia związane z ruchem lub jego historią zaktywizują i zintegrują osoby starsze.
1. Tańce Korzenne - cykl warsztatów tanecznych, podczas których uczestnicy poznają zmysłowe Tańce Korzenne pod okiem doświadczonej instruktorki. Organizowane będą raz w tygodniu przez ok. 4 miesiące.
2. Mitologia Słowian - prelekcja historyczna. Mało znana mitologia Słowian, a tak bliska historii polskiej kultury wprowadzi uczestników w dawny świat i pomoże zrozumieć ruch związany z przyrodą, podczas późniejszej Gimnastyki Słowiańskiej.
3. Gimnastyka Słowian - warsztaty ruchowe - znakomita instruktorka, propagująca ruchy naszych przodków, które są zgodne z naszą słowiańską fizycznością, zaprezentuje seniorom dawne ćwiczenia. Będą to zajęcia ruchowe dla każdego, relaksacyjne i rozciągające zgodne z naturą ludzką.
4. Ruch w malarstwie - warsztaty plastyczne z elementami historii ruchu ukazywanego na obrazach wielkich malarzy. Uczestnicy poznają szczyptę historii tańca w malarstwie, by samodzielnie wykonać kolaż uchwytujący ruch. Warsztaty poprowadzi regionalna artystka-malarka i poetka, która jest członkinią Klubu Seniora "Młodzi Duchem".
5. Senioralny Dancing z DJ Wiką - znana warszawska DJ Wika (najstarsza DJ-ka w Polsce - 82 lata), poprowadzi potańcówkę w Parku Norweskim dla uczestników projektu oraz społeczności lokalnej, w celu integracji społecznej i otwarcia na drugiego człowieka.
6. Choreoterapia - terapia poprzez taniec i ruch. Profesjonalny instruktor opowie o idei art-terapii i przeszkoli uczestników z różnorodnych technik ćwiczeń.
7. Taniec Fitness - cykl warsztatów taneczno-ruchowych, który jest doskonałą formą rozciągania mięśni i kształtowania prawidłowej postawy ciała przy muzycznych dźwiękach. Zajęcia raz w tygodniu przez ok. 4 miesiące.
8. Joga na krzesłach - warsztaty jogi prowadzone na krzesłach to prosta forma ćwiczeń, z której chętnie korzystają osoby starsze i z dysfunkcjami.
9. Joga śmiechem - radosna forma warsztatów do ćwiczenia mięśni poprzez śmiech. To ciekawa dziedzina ćwiczeń, gdyż badacze dostrzegli, że mózg nie rozpoznaje, czy śmiejemy się z dowcipu, czy śmiech jest wymuszony ćwiczeniem, a pozwala poruszyć wiele mięśni w ciele.
10. Siłowania Pamięci - nauka technik ćwiczenia pamięci przydatna na co dzień, szczególnie osobom starszym. Uczestnicy poznają metody ćwiczenia umysłu, które będą mogli wykonywać również w domu.
11. Hip Hop - nowoczesna forma ruchu, z której korzystają już seniorzy w Łodzi, czy Karpaczu, dostosowana do potrzeb uczestników. Poznanie młodzieżowych kroków tanecznych sprawia, że seniorzy czują się młodsi i bardziej wysportowani.
12. Nordic Walking - spacer z ćwiczeniami i objaśnieniem technik "chodzenia z kijami", które poprowadzi instruktor-członek Klubu Seniora. Aktywna forma ruchu dopasowana do potrzeb osób starszych
13. Tai Chi Chuan - mistrz tej sztuki walki pokaże ćwiczenia, które są relaksacyjne dla seniorów.
14. Aquaaerobik - aerobik wodny na basenie to forma ruchu odciążająca stawy, dzięki czemu świetnie odnajdują się w niej seniorzy. Planowanych jest łącznie ok. 24 zajęć przez 3 miesiące: dla ok. 10 osób w każdej z 2 grup.
15. Koncert Miss i Gongów - to masaż dźwiękiem i wibracjami instrumentów, które są formą ruchu cząsteczek. "Kąpiel" w dźwiękach gongów to doskonały sposób relaksacji i pracy oddechem.
W razie nałożenia obostrzeń epidemicznych spotkania będą realizowane w formie on-line. Przystań Twórcza wraz z Klubem Seniora ma już doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla osób starszych przez Internet.
Po zakończeniu projektu będziemy kontynuować i rozszerzać ofertę dla seniorów z Jeleniej Góry, poprzez dalsze diagnozowanie potrzeb osób w wieku 50+ i wspólną realizację ich pomysłów.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Przystań Twórcza tworzy razem z mieszkańcami Jeleniej Góry Klub Seniora "Młodzi Duchem" już od ok. 8 lat. Głównym problemem są zbyt małe fundusze na realizację wszystkich pomysłów seniorów, którzy pragną wspólnie poznawać nowoczesne formy aktywności fizyczno-kulturowej i społecznej. Wspólnie z Panią Krystyną Jaworską (członkinią klubu) realizowaliśmy już projekty międzypokoleniowe, podczas których uczyliśmy się tańców wspólnie z dziećmi. Były to projekty "Młodzi Duchem w Akcji - Apetyt na życie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Tajemnica Mazura - od Tańca do Hymnu z Narodowego Centrum Kultury. W ramach tych projektów brałyśmy również udział w szkoleniach i mamy już doświadczenie w rozliczaniu działań finansowanych z różnych źródeł.
Seniorzy zwracają uwagę na brak bezpłatnych zajęć ruchowych w mieście dla osób powyżej 50 roku życia. Nie chcą robić na drutach, wolą poznawać nowe formy taneczne, jak np. Tańce Fitness, czy też wracać do korzeni w postaci poznawania Gimnastyki Słowian i Tańców Korzennych. Klubowicze lubią nowe wyzwania artystyczne i chętnie biorą udział w akcjach promocyjnych, by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Wyjście do ludzi, bezpośrednia rozmowa z nimi jest najważniejszym elementem integracji społecznej i zachęcania do korzystania z oferty przeznaczonej dla seniorów. Co roku dołączają do nas kolejne osoby ciekawe naszych działań i pragnące spędzać czas w sposób aktywny i artystyczny. Niestety rozwój naszych planów ogranicza brak środków finansowych na wszystkie pomysły. Dlatego też często dzielimy się własnymi zainteresowaniami i samodzielnie prowadzimy np. ćwiczenia Nordic Walking, czy też warsztaty artystyczne. Seniorzy samodzielnie założyli amatorski Klub Brydżowy, który spotyka się już parę lat oraz Śpiewy w Kręgu, gdzie wspólnie śpiewają, ćwiczą przeponę oraz dykcję.
Projektem Fit Kultura 50+ ułatwimy seniorom dostęp do bezpłatnej oferty zajęć ruchowo-artystycznych, zaprezentujemy ich różnorodność, zaprosimy do współpracy profesjonalnych instruktorów, którzy w odpowiedni i bezpieczny sposób nauczą ich wykonywania ćwiczeń i tańców. Po wcześniejszych projektach już wiemy, jak ważna jest integracja społeczna i jak wiele można zaczerpnąć radości życia i wiedzy, od drugiego człowieka np. dzieci z klasy 1-4, z którymi tańczyliśmy tańce w kręgu oraz tańce polskie. Ponieważ seniorzy mają dużo wolnego czasu, są wspaniałą grupą społeczną, która potrafi zachęcić młodszych mieszkańców do aktywności kulturowej. Nasz projekt pozytywnie wpłynie na rozwój miasta i jego mieszkańców, którzy wezmą również udział w plenerowym dancingu w Parku Norweski z najstarszą DJką w Polsce DJ Wiką z Warszawy, która jest też ambasadorem ogólnopolskiej gazety Głos Seniora. Wirginia Szmyt (DJ Wika) jest polską działaczką społeczną zaangażowaną bardzo w sprawy seniorów. Jest wspaniałym wzorem i przykładem dla innych, jak w wieku senioralnym można w pełni tworzyć nowatorskie wydarzenia kulturalne i aktywizować społeczność lokalną.

Zarejestrowany przez

Ewelina Marciniak

2021-05-12, 7:46

Współautorzy

Krystyna Jaworska Klub Seniora "Młodzi Duchem"

Wysłany

2021-05-18, 11:29

Głosów poparcia

56

Liczba oddanych głosów w trakcie głosowania

111

Lokalizacja

Teren Miasta Jelenia Góra (m.in. Przystań Twórcza ul. Cieplicka 74, Park Norweski, basen)

Szerokość: 50.862862718974014

Długość: 15.663821766662611

Adres strony projektu

www.przystantworcza.pl

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Wynagrodzenie dla artystów, instruktorów, prelegenta (z ZUS-em pracodawcy tzw. pochodnymi) warsztaty: 2 cykle po ok. 4 spotkania w miesiącu przez 4 miesiące oraz 12 pojedynczych (ok. dwugodzinnych) spotkań w postaci warsztatów, prelekcji, czy też dancingu i koncertu. 13000,00
2 Koszt obsługi technicznej i ochrony obsługa techniczna i ochrona przy Senioralnym Dancingu w plenerze. 1000,00
3 Transport sprzętu transport sprzętu na Senioralny Dancing w plenerze. 600,00
4 Zakup materiałów do warsztatów, do dezynfekcji i taśm ogradzających oraz poczęstunku (wraz z dostawą) zakup materiałów plastycznych na warsztaty kolażu, oraz materiałów do dezynfekcji i taśm do dancingu w plenerze oraz poczęstunku 1000,00
5 Koszt promocji druk ulotek, plakatów A1 i 2A0, druk roll-upa. 3000,00
6 Dokumentacja/rejestracja realizacja zadania (filmowa i zdjęciowa) z drukiem zdjęć na wystawę powstanie film, fotorelacja i zostaną wydrukowane zdjęcia na wystawę. 5000,00
7 Koszty ZAiKS koszt opłacenia praw autorskich do puszczanej muzyki podczas Senioralnego Dancingu 400,00
8 Koszty działań on-line (np. utworzenie podstrony projektu) powstanie podstrona projektu w celu informowania o planowanych działaniach i zamieszczania fotorelacji ze spotkań. 2000,00
9 Hoorarium dla koordynatora projektu wynagrodzenie za koordynację projektu 4000,00
10 Bilety wstępu na basen z aquaaerobikiem łącznie ok. 24 wejścia na basen po ok. 40 zł po 10 osób (przez ok. 3 miesiące) 9600,00
Całkowita wartość projektu 39600,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Ewelina Marciniak 2021-05-18, 11:29
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Izabela Stywryszko 2021-05-18, 13:32
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 2021-06-02, 8:55
4 Merytoryczna akceptacja projektu Pozytywny wynik oceny merytorycznej. Izabela Stywryszko 2021-09-07, 10:15
5 Zakwalifikowany do realizacji - głosowanie Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów na etapie głosowania. System 2021-10-05, 13:03

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry