Ikona wniosków JELENIOGÓRSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2022

JELENIOGÓRSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2022

Szanowni Mieszkańcy,
przed nami kolejna edycja Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego.
Tym razem na realizację zadań w ramach JBO przeznaczona została kwota 2 700 000 zł.
Zapraszamy do aktywnego udziału.

Data zakończenia: 2021-12-30

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Doposażenie jeleniogórskich placów zabaw

numer

15

Krótki opis projektu

Bezpieczne, kolorowe i atrakcyjne place zabaw z mnóstwem interesujących zabawek są ważne z punktu widzenia zarówno mieszkańców, jak i turystów. Projekt zakłada doposażenie placów zabaw na os. Robotniczym i Wzgórzu Kościuszki oraz stworzenie miejsca dla nastolatków pomiędzy ulicami Okrzei i Wojska Polaskiego.

Szczegółowy opis projektu

Miejskie place zabaw stanowią mocno niedofinansowany element miasta – nasz projekt zakłada równoczesne doposażenie 2 kluczowych placów zabaw w centrum miasta Jelenia Góra: na osiedlu Robotniczym oraz na Wzgórzu Kościuszki. Uatrakcyjnienie ich ma walory nie tylko lokalne, ale stanowią one również ważny punkt turystyczny dla osób odwiedzających nasze miasto.
Projekt zakłada doposażenie ogrodzonego już placu zabaw przy osiedlu Robotniczym. Zdemontowane zostaną stare i nieużywane zabawki. W ich miejsce pojawią się sprzęty o zróżnicowanej trudności, aby również nastolatkowie mogli z tego miejsca z chęcią korzystać. Zostaną wymienione lub zamontowane nowe elementy architektury małej. Stare ławki od strony ulicy zostaną zmienione na pasujące stylem do pozostałych znajdujących się w tej przestrzeni. Pojawią się kosze na śmieci do segregacji odpadów. Zamontowana zostanie również ławka dla matki karmiącej wraz z przewijakiem. Ważnym elementem będą stoliki z ławkami dla integrowania społeczności lokalnej. Dla ogólnego bezpieczeństwa biegających dzieci huśtawki i siłownie zewnętrzne zostaną ogrodzone małym płotkiem. Dodatkowo planujemy zagospodarować chodnik, malując farbami ciekawe gry, np. klasy. Zostaną zamontowane:
- 3 trampoliny
- duża, wielomodułowa piaskownica z dodatkowymi elementami jak domek, zjeżdżalnia dla małych dzieci, tunel, tablice manipulacyjne, tablice do pisania kredą. Usytuowanie piaskownicy zostanie zmienione, aby w bardzo słoneczne dni, zabawa dzieci mijała w zacienieniu istniejących już drzew. Przy piaskownicy stanie duża skrzynia na zabawki.
- urządzenie wspinaczkowe typu pajęczyna dla rozwijania koordynacji i sprawności dzieci
- podwójna huśtawka- równoważnia
- karuzela
- w miejsce starych huśtawek zostanie zamontowana duża, okrągła, 6 stanowiskowa, bezpieczna huśtawka z siedziskami dla małych i większych dzieci.
Przy placu zabaw zostanie ustawiony również 12 stanowiskowy stojak na rowery i hulajnogi oraz stacja dla psów.
Na Wzgórzu Kościuszki znajduje się centralny park naszego miasta oraz atrakcyjny punkt do odwiedzin dla turystów poruszających się w kierunku Karpacza. W głównym miejscu placu zabaw po usunięciu starych, nieużywanych i bez atestu zabawek powstaną dwa duże i atrakcyjne zestawy wspinaczkowe. Zabawki zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach w różnym wieku. Składają się z pajęczyn, drabinek, podestów i przejść. Ich ciekawa aranżacja zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwija wyobraźnię oraz poprawia koordynację ruchową dzieci. Dodatkowo powstanie 6 stanowiskowa huśtawka w kształcie koła oraz podwójne bicianie gniazdo, które dodatkowo zostaną ogrodzone dla bezpieczeństwa mniejszych dzieci korzystających z placu zabaw. Dla komfortu młodych mam stanie zadaszona ławka z przewijakiem i miejscem do karmienia. Całość jest zadaszona. Zaplanowano montaż dużej piaskownicy z dwoma domkami i elementami do zabaw piaskiem. Przy piaskownicy stanie duża skrzynia na zabawki. Na terenie placu zabaw zostanie wymieniona stara karuzela, aby większa ilośc dzieci mogłą z niej korzyatć równocześnie. Zostanie równiez amontowany kosz służący do zabawy z piłkami. Zamontowane zostana również 2 huśtawki - równoważnie oraz trampoliny. Przy wejściu na plac zabaw stanie 12 stanowiskowy stojak na rowery oraz nowe ławki. Dodatkowo ścieżka asfaltowa dookoła placu zostanie pomalowana w atrakcyjne wzory do zabawy. Dla większego komfortu i integracji społeczności lokalnej zostaną ustawione 4 ławkostoły.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Stan placów zabaw na terenie naszego miasta pozostawia wiele do życzenia. Wiele osób z nich korzysta, ale zdecydowanie atrakcyjniejsze wydają się place zabaw w sąsiednich miejscowościach. Turyści z dziećmi również nie są zadowoleni z braku możliwości, jakie dają dużo mniejsze miasteczka. W naszym mieście brakuje miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi w różnym wieku, dostosowanych do ich potrzeb ruchowych. Stworzenie bezpiecznych przestrzeni, w których nie tylko dzieci będą czuły się komfortowo jest bardzo ważne. Z punktu widzenia szerzącego się stresu społeczeństwa, możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu daje wytchnienie od codziennych trosk. Interesujące, kolorowe zabawki sprawiają, że dzieci się nie nudzą, a dorośli mogą odpocząć. Ładnie zagospodarowane przestrzenie miejskie przyciągają odwiedzających. Przykładem może być wykonany również z JBO2020 plac zabaw na Placu Kościuszki, który od momentu otwarcia jest wręcz oblegany przez dzieci i dorosłych.

Zarejestrowany przez

katarzyna sobczyk

2021-05-22, 16:59

Współautorzy

Brak

Wysłany

2021-05-22, 16:59

Głosów poparcia

73

Liczba oddanych głosów w trakcie głosowania

220

Lokalizacja

Wzgórze Kościuszki 026101_1.0032.296, Plac Kościuszki 026101_1.0028.AR_59.83/2, Osiedle Robotnicze 026101_1.0018.88

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Nowe zabawki Atestowane zabawki renomowanych producentów: Buglo, Metal-Place 353787,00
2 Architektura mała m. in. ławki, ławostoły, ogrodzenie niskie, tablice informacyjne, stojaki, stacje dla psów, kosze do segregacji, 24729,00
3 transport 20000,00
4 usunięcie starych zabawek i roboty ogólnobudowlane 50000,00
5 projekt architektoniczny 20000,00
6 powierzchnia bezpieczna kora drzewna 4000,00
7 piasek do piaskownicy 20000,00
8 farby na malowanie chodnika oraz ściany 2000,00
Całkowita wartość projektu 494516,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. katarzyna sobczyk 2021-05-22, 16:59
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Izabela Stywryszko 2021-05-24, 9:07
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 2021-06-02, 9:33
4 Merytoryczna akceptacja projektu Pozytywny wynik oceny merytorycznej. Izabela Stywryszko 2021-09-07, 8:19
5 Zakwalifikowany do realizacji - głosowanie Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów na etapie głosowania. System 2021-10-05, 8:56

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry