Ikona wniosków JELENIOGÓRSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2022

JELENIOGÓRSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2022

Szanowni Mieszkańcy,
przed nami kolejna edycja Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego.
Tym razem na realizację zadań w ramach JBO przeznaczona została kwota 2 700 000 zł.
Zapraszamy do aktywnego udziału.

Data zakończenia: 2021-12-30

Szczegóły projektu

 

„Poprawa bezpieczeństwa na trasach biegowych „TCTA” w Sobieszowie”

numer

16

Krótki opis projektu

Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa użytkowników Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze poprzez: zamontowanie zapory wjazdowej /szlaban/, który ograniczałby ruch samochodów w godzinach nocnych, zakup zestawu składającego się z wyspecjalizowanego pojazdu kołowego typu quad, z wyposażeniem medycznym. Projekt zakłada również wymianę nawierzchni na górnym odcinku trasy nartorolkowej wycinek drogi położony na terenie KPN /167 dr. Eco/ o długości 300 m i szer. 3,5 m.

Szczegółowy opis projektu

W ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 Klub by sprostać oczekiwaniom społecznym podejmuje działania z zakresu poprawy bezpieczeństwa na obiektach znajdujących się na Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej. Widzimy pilną potrzebę wyposażenia obiektu w narzędzia, które zabezpieczą obiekt pod względem bezpieczeństwa na parkingu TCTA, zakupienia pojazdu kołowego z osprzętem do transportu osób i sprzętu wraz z wyposażeniem ratowniczym oraz poprawę nawierzchni na górnym odcinku trasy nartorolkowej /300m/, która to nawierzchnia wymaga pilnej wymianie na asfaltobeton gdyż w obecnym stanie zagraża bezpieczeństwu poruszających się po niej użytkowników na rolkach, hulajnodze i nartorolkach.
Szczegółowe zadania to:
1. Zamontowanie zapory wjazdowej /szlabanu/, zamykającego wjazd na parking TCTA, co wpłynęło by na ograniczenie ruch samochodów w godzinach nocnych. Koszt zakupu i montażu prostego szlabanu wynosi w granicach 15.000 zł.
2. Zakup pojazdu kołowego typu quad z oprzyrządowaniem ratowniczym, sprzętu do przygotowania i zabezpieczenia tras biegowych i nartorolkowych na obiekcie TCTA. Jednym z pojazdów, które idealnie wpisują się w koncepcję urządzenia o wysokich właściwościach terenowych i możliwości szybkiej adaptacji do różnych zadań jest quad. Ten konkretny wyposażony jest w mocny silnik, cztery koła z możliwością zamontowania gąsienic w okresie zimowym, przestrzeń ładunkową łatwą do adaptacji na przykład montaż przyrządów: do przygotowania tras biegowych, odśnieżania, koszenia, transport osób, wyciągarkę, hak do ciągnięcia przyczep. Dodatkowo jego możliwości uzupełnia przyczepa do ewakuacji poszkodowanych na desce ortopedycznej. Dzięki przyczepie transportowej wyżej opisane urządzenia mogłyby docierać na miejsce zdarzenia zdecydowanie szybciej i bezpieczniej wg. ceny ofertowej 107.000 zł.
Dla pełnego wykorzystania właściwości tego sprzętu potrzebny jest sprzęt ratowniczy, który też zawarty jest w projekcie. Są to między innymi: 2 zestawy składające się z torby PSP-R1, noszy, defibrylatora, środków opatrunkowych i inne. wg. ceny ofertowej 10.000 zł.
3. Wymiana nawierzchni trasy nartorolkowej o długości 300 m., szerokości 3 m. poprzez zdjęcie nawierzchni mineralno-żywicznej /obecnie w 80% znacznie zniszczonej przez warunki atmosferyczne/, a następnie położenie warstwy ścieralnej z asfaltobetonu wg. ceny ofertowej 150.000 zł.
Należało by również dokonać naprawy i konserwacji poboczy tej trasy w elementy zabezpieczające użytkownika. /obecnie stan poboczy ułożonych z bali drewnianych na odcinku 800 m wymaga wymiany/ szacunkowy koszt wymiany poboczy na tym odcinku wg. kosztorysu ofertowego wynosi 20 tys. zł.
Opisane powyżej zadania w znaczny sposób wpłyną na zabezpieczenie obiektu przed dewastacją oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na parkingu TCTA, zabezpieczą użytkowników w szybką pomoc ratowniczą oraz pozwolą obsłudze obiektu przygotowanie terenu i tras: nartorolkowej i narciarskiej na najwyższym poziomie.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Nasze Stowarzyszenie współpracuje ze Szkołą Podstawową Nr 15 w Jeleniej Górze
w zakresie: szkolenia sportowego, organizacji zawodów w narciarstwie biegowym, biathlonie letnim, na sankorolkach, w biegach przełajowych, w kolarstwie MTB oraz imprez sportowo turystycznych. Wspomaga obsługę obiektu skuterem śnieżnym w celu przygotowaniem tras w okresie zimowym. Wspomaga również obiekt w sprzętu do narciarstwa biegowego i biathlonu oraz ich letnich odmian /nartorolki, łyżworolki/.
W ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 Klub by sprostać oczekiwaniom społecznym podejmuje działania z zakresu poprawy bezpieczeństwa na obiektach znajdujących się na Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej. Na uwadze mamy zabezpieczenie wjazdu na parking TCTA, szczególnie w nocy. Montaż szlabanu zamknął by parking TCTA w godz. nocnych, na którym ciągle dochodzi do dewastacji mienia /uszkodzone lampy oświetleniowe, uszkodzone krawężniki i kostka brukowa /na tym parkingu doszło do spalenia busa transportowego, dochodzi do przeładunku różnych materiałów, wyścigów samochodowych i innych.
Głównym uzasadnieniem potrzeby realizacji projektu jest utrzymanie ładu i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa na terenie TCTA w godzinach wieczornych i nocnych , szczególnie w okresie wiosenno - letnim i zimowym ,w tym wakacyjnym.
W ciągu roku szkolnego i wakacji na terenie TCTA odbywa się bardzo dużo różnych imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym i turystycznym z udziałem dzieci i młodzieży (z całej Polski), W każdych dniach tygodnia, od wczesnych godzin rannych do wieczornych obiekt odwiedza bardzo dużo osób, którym należy udostępnić obiekty bezpieczne
i zadbane wyposażone w zestaw ratowniczy.
Od kilku lat TCTA ulega dewastacji ,szczególnie nocami przez grupy „ młodych ludzi” i nie tylko, którzy pieszo lub samochodami przybywają na teren TCTA i nocami urządzają sobie „ biesiady” przy budynku lub trasach albo organizują rajdy samochodowe na parkingu. Jest to zjawisko nagminne, szczególnie w okresach wiosenno- letnich i wczesnej jesieni.
To co pozostaje po tych wizytach jest stertą śmieci najczęściej po alkoholu i nie tylko. Kolejnym aspektem naszego wniosku jest wyposażenie TCTA w specjalistyczny sprzęt do przygotowania tras i zapewnienia bezpieczeństwa tłumnie przybywających użytkowników. Jednocześnie chcemy naprawić wycinek trasy nartorolkowej zbudowanej z nawierzchni mineralno-żywicznej, która uległa znacznemu zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne /duże różnice temperatur, woda/. zauważamy, że nawierzchnia asfaltowa bardzo dobrze spełnia swoje zadanie i nie ma śladów ubytków.
Zadbany i bezpieczny bardzo popularny obiekt TCTA będzie miał wpływ na wizerunek miasta i zadowolenie mieszkańców i przyjezdnych osób z całej europy, a może i świata.

Zarejestrowany przez

Zbigniew Stępień

2021-05-19, 12:27

Współautorzy

Zbigniew Stępień

Wysłany

2021-05-23, 8:47

Głosów poparcia

62

Lokalizacja

obręb Sobieszów, TCTA, ul. Bronka Czecha 14 Jelenia Góra; AM-3, obręb 0012; nr działki 160, 162/1, 162/2, 163, 167, 1/1

Szerokość: 50.84145888021447

Długość: 15.648329327392592

Adres strony projektu

http://www.trasy.sobieszow.pl

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota brutto
1 Zapora wjazdowa wraz z montażem montaż szlabanu mechanicznego o dł. 6 m 15000,00
2 Pojazd specjalistyczny Quad Quad CF Moto o mocy 62 KM, rok produkcji 2018, pojemność silnika 800 cm3, skrzynia biegów Automatyczna, silnik Czterosuwowy, napęd - Wał kardana 62000,00
3 Zestaw gąsienicowy do quada ZESTAW GĄSIENIC CAMOPLAST T4S 25000,00
4 Oprzyżądowanie do quada przyczepka do przewożenia sprzętu i osób, płóg do odśnieżania, osprzęt do przygotowania trasy. 20000,00
5 Sprzęt ratowniczo-medyczny 2 zestaw ratownictwa medycznego PSPR-1 plecakowy, 4600,00, 10000,00
6 Wymiana nawierzchni na odcinku 300 m wg. kosztorysu ofertowego na przebudowę odcinka trasy nartorolkowej. 150000,00
7 Naprawa i konserwacja poboczy trasy Wymiana zużytych bali drewnianych na nowe oraz ich zabezpieczenie drewnochronem 35000,00
Całkowita wartość projektu 317000,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Zbigniew Stępień 2021-05-23, 8:47
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Izabela Stywryszko 2021-05-24, 8:27
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 2021-05-30, 18:14

Załączniki

 

Załączniki do projektu


TCTA.JPG Trasy biegowe TCTA Jelenia Góra, Sobieszów, ul. Bronka Czecha 14

Do góry